Головна » Блог » Водіння у нетверезому стані: нові штрафи

Водіння у нетверезому стані: нові штрафи

Нетрезвое вождение

Водіння у нетверезому стані – тепер не адміністративна, а кримінальна відповідальність.

З 1 січня 2020 року набрав чинності закон №7064, що передбачає замість адміністративної відповідальності за водіння в нетверезому стані, — кримінальну. Автошкола в Києві Джаст пропонує розібратися в деталях закону.

Як було раніше?

При порушенні статті 130 КУап, розмір штрафів складав шістсот неоподатковуваних мінімумів, а це — 10 200 гривень. Також водій позбавлявся права керування транспортним засобом строком на один рік. При повторному вчиненні цього правопорушення протягом року, штраф до 20 400 гривень та позбавлення права керування транспортним засобом вже на 3 роки.

За залучення до відповідальності по даній статті вже в третій раз, штраф за порушення ПДР становив 40 800 гривень з позбавленням права керувати транспортним засобом строком на 10 років.

Але з 1 січня 2020 року ПДР будуть істотно відрізнятися. Стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення зміниться. Справа в тому, що раніше адмінкодекс встановлював ідентичне покарання за нетверезе управління автомобілями, так і маломірними (річковими) суднами. Але з 2020 року стаття 130 стосуватиметься тільки судноводіїв.

А ось водіння на суші в нетверезому вигляді торкнулася криміналізація. Тепер відповідальність водіїв автомобілів та інших транспортних засобів перенесли в нову статтю 286-1, але вже Кримінального Кодексу.

Що тепер?

Нові ПДР, згідно статті 286-1 КК свідчать, що водій, який керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння буде оштрафований від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-34 тис. гривень), з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років. А вчинення цих самих дій повторно, тягне за собою штраф до 51 000 гривень.

Звернемо також увагу, що нововведення в ПДР торкнулися і проходження тесту на алкоголь. Представник правоохоронних органів, як і раніше, має право попросити вас пройти тест на наявність алкоголю в організмі, якщо є явні ознаки сп’яніння: порушена координація рухів або мова, поведінка неадекватна або просто є характерний запах. Процедура проведення тесту допустима як в медичному закладі, так і на місці. Але враховуючи зміни в ПДР, відмова від огляду фактично прирівнюється до вчинення кримінального правопорушення.

В Україні допустима норма алкоголю в крові водія не повинна перевищувати 0,2 проміле.

Встановлена така цифра для тих, у кого підвищення алкоголю не пов’язане з вживанням спиртного. До такого явища призводить діабет, вживання деяких медичних препаратів і просто розлад шлунково-кишкового тракту.

Все, що вище цієї норми, тягне відповідальність вже кримінальну. Але кримінальним злочином все-таки не є.

Заплутано вийшло, чи не так? Давайте розбиратися

Справа в тому, що нові зміни до ПДР представляють і нову класифікацію кримінальних правопорушень. Так, за правопорушення у вигляді водіння в нетверезому стагі, водій дійсно несе кримінальну відповідальність. Але це злочином не є, а відноситься до кримінального проступку. Подібний проступок буде прирівнюватися до шахрайства, дій з наркотичними засобами без мети збуту.

Проводити розслідування кримінальних проступків будуть посадові особи органу Нацполіції у формі дізнання зі спрощенням процедури. А рішення про вид і розмір покарання буде виносити суд. Таким чином, передбачене покарання у вигляді штрафу не буде перевищувати 51 000 гривень. І за це порушення ПДР, на відміну від кримінального злочину, позбавлення волі не передбачено.

Щоправда, нетверезого підозрюваного можуть затримати, але не більше, ніж на добу. Можуть, щоправда, і до 72 годин, але це вже за умови, що особа чинить опір або намагається втекти. А тому, слід чітко розмежувати керування у нетверезому стані (кримінальний проступок) і створення ДТП у стані алкогольного сп’яніння (кримінальний злочин).

Перше тягне на штраф із забороною управління автомобілем. А друге — позбавлення волі на строк до 10 років.