Головна » Блог » Чи має право поліцейський сісти до вас в машину?

Чи має право поліцейський сісти до вас в машину?

Полиция авто

Так. Це допустимо лише в трьох випадках і ми зараз детально розглянемо кожен з них.

Випадок 1. Огляд автомобіля

Не плутати з оглядом автомобіля! Хоча, переплутати можна дуже легко. Справа в тому, що в законодавстві України ці обидва терміни мають тільки одну назву – “огляд”.

Ось шматочок Закону України про міліцію. Дивіться, в чому заковика.

Міліція має право:

“- оглядати транспортні засоби і перевіряти у водіїв документи на право Користування і керування ними…”

Ст. 11, п. 21 Закону України “Про міліцію”

Ось тут мається на увазі “огляд”. Йдемо далі.

“- Проводити огляд осіб, зазначених у пункті 5 цієї статті, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров’ю.”

Ст. 11, п. 6 Закону України “Про міліцію”

А це вже – “огляд”.

У першому випадку – це лише візуальний контакт. Склавши руки за спину, бо використовувати їх співробітник поліції все одно права не має, він може обійти машинку навколо, зазирнути в салон через тоновані вікна і, якщо немає видимих технічних несправностей і документи в порядку, відпустити з богом на всі чотири сторони. Усе.

А ось з доглядом вже цікавіше. Його представник правоохоронних органів може реалізувати тільки в наступних випадках:

А) Якщо водій підозрюється в скоєнні злочину.

Але тоді на вас повинно бути заведено кримінальну справу та винесено постанову, згідно з яким і можливий огляд. А якщо його немає, то оглядати вас просто не мають права.

Б) Якщо водій скоїв адміністративне правопорушення.

Тоді вимагайте доказів вашої провини і складання адмінпротоколу. Поки адміністративний протокол не складений, ви не є порушником, отже, затримувати вас і проводити огляд не мають права.

В) Якщо є заяви про те, що водій або транспортний засіб можуть бути причетні до скоєння злочину.

Ось тільки подібного роду заяви мають бути зафіксовані в “Журналі реєстрації заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються”. Просіть показати вам відповідний запис в журналі. Якщо її немає, – немає і підстав для огляду.

Додамо і те, що проводити огляд дозволено тільки в присутності двох понятих. І ними не можуть бути представники правоохоронних органів. Але і ваші пасажири понятими бути теж не можуть. Особи повинні бути незалежні: інші водії, перехожі.

Випадок 2. Переслідування злочинця

Пам’ятаєте ті прекрасні погоні з екранів телевізорів, коли поліція з криком “Іменем закону!” забирає перший-ліпший автомобіль і мчить в гонитві за злочинцем. І в дитинстві нам такі сцени подобалися. А зараз, знаючи розцінки на ремонт, ми радіємо, що у нас такого немає. Є.

І написано це в тій же згаданої вище статті 11, пункт 26. Дивіться самі.

Міліція має право:

“- використовувати безперешкодно транспортні засоби, що належати підприємствам, установам, організаціям і громадянам (…) для проїзду до місця події, стихійного лиха, доставки в лікувальні заклади осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги, для переслідування правопорушників та їх доставки у відділок.”

Чи можете ви відмовити? Так.

Заплативши потім штраф за відмову служити закону.

Бувають випадки, коли у вас можуть попросити не саме транспортний засіб, а лише допомогти доправити потерпілого до лікарні для невідкладної медичної допомоги. Відмовляти чи ні – справа ваша. Але якщо є можливість врятувати людське життя, вважаємо, що нехтувати такою можливістю досить негідно.

Випадок 3. Коли ще поліцейський має право сісти до вас в машину?

Якщо його потрібно підвезти. Ну, хіба мало, всяке на дорогах трапляється!

Але тільки якщо ви зволили погодитися. І обов’язково попросіть його пристебнутися.

І не порушуйте правила дорожнього руху. Навіть якщо він “дозволяє”. Тепер він просто пасажир вашого авто. І саме ви несете відповідальність за нього, а не він за вас:)